Rok Szkolny 2018/2019

„Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego napisano po to aby kolejne młode pokolenia Polaków pamiętały o niezwykłym niedźwiedziu Wojtku i żołnierzach polskich. Książka, którą uczniowie klas czwartych czytali z okazji Dnia Głośnego Czytania, rozpoczyna się w czasie II wojny światowej i wpisuje się w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.
To historia niedźwiedzia z armii generała Andersa, który przebył wraz z żołnierzami szlak wojenny od Bliskiego Wschodu przez Persję, Irak, Egipt, aż do Włoch.
Po zakończeniu wojny kompania wraz z niedźwiedziem przeniosła się do Szkocji, a Wojtek zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu.


Niedźwiedź Wojtek był źródłem mnóstwa radości dla żołnierzy i nie tylko. Wykarmiony i wychowany wyrósł na prawdziwego bohatera i zapisał się na zawsze w historii II wojny światowej.
Dzięki książce poznajemy wiele informacji o ludziach i wydarzeniach z naszej historii min. o bitwie o Monte Cassino, w której polscy żołnierze odnieśli wielkie zwycięstwo nad Niemcami. Niestety w czasie walk życie straciło tysiące naszych wspaniałych żołnierzy.