Rok szkolny 2017/2018

               Dzień Patrona obchodzony jest w naszej szkole od chwili nadania naszej placówce imienia Henryka Sienkiewicza czyli od 20 maja 1982r. Jest  on zawsze bardzo ważnym wydarzeniem i okazją do poznania życia i twórczości tego pisarza. Tym razem 18 maja 2018r. zabraliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach w podróż przez twórczość Henryka Sienkiewicza.

Uczniowie przedstawili inscenizację „Z Henrykiem Sienkiewiczem przez karty powieści Razem z Kmicicem i Panem Wołodyjowskim byliśmy w „Trylogii”. Z Ligią, Winicjuszem i Neronem przypomnieliśmy sobie "Quo vadis". Przez „Krzyżaków” przeprowadzili nas Zbyszko z Danuśką oraz król Jagiełło z krzyżakami. Bohaterowie "W pustyni i w puszczy", głównie Nel szukając Stasia, odbyli podróż przez karty najbardziej znanych powieści polskiego noblisty. Uczniowie  naszej szkoły wcielili się w role autora i bohaterów książek noblisty,  przybliżając w ten sposób swoim koleżankom i kolegom życie i twórczość pisarza. Okazało się, że mimo upływu czasu przygody bohaterów książek pisarza są bliskie młodym czytelnikom Sam Henryk Sienkiewicz był obecny we wszystkich wątkach prezentowanej inscenizacji. Uczniowie - aktorzy z klas czwartych wystąpili w  charakterystycznych dla danych utworów strojach. Pięknie wybrzmiały też najbardziej znane kwestie z poszczególnych dzieł literackich, oddając niezwykłe klimaty, jakie stworzył H. Sienkiewicz wszędzie tam, gdzie dotknął kart swoim piórem. Przedstawienie odbywało się w starannie przygotowanej scenerii, przy dźwiękach muzyki z filmów oraz prezentacji, która przybliżyła życie i twórczość noblisty. Tym akcentem zakończyliśmy obchody święta naszego patrona, który wskazuje drogę ku przyszłości, świadectwem swojego życia uczy, że warto żyć dla innych i, że szlachetne marzenia należy realizować mimo trudu i poświęcenia.