Rok szkolny 2016/2017

„Z całego pokolenia zostało jedno dziecko. Było ono małe i słabe, ale przysięgło duchowi ziemi, że się zemści. Że ujrzy ciała białych mężów, niewiast, dzieci – pożogę, krew…!”
Wśród bohaterów literackich utworów Henryka Sienkiewicza często pojawiają się popularne postaci: Staś, Nel, Janko Muzykant, Ligia, Skrzetuski… Tym razem 19 maja 2017r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, z okazji Święta Patrona, na szkolnej scenie pojawił się – sachem, wódz Czarnych Wężów. Społeczność uczniowska miała okazję dowiedzieć się, że tę tragiczną, a zarazem barwną postać Litwos wykreował w 1883 roku. Wówczas pisarz podróżował po dzikich ziemiach Północnej i przebywał wśród indiańskich plemion –Siuksów obserwując ich obyczaje, kulturę i polityczne zagrożenie za strony niemieckich kolonistów.
Widzowie podziwiali ostatniego wodza Czerwonego Sępa w roli cyrkowca, który z tragedii swego pokolenia zrobił efektowny program przedstawienia. Nie zabrakło również pokazu żonglerów i minstreli oraz pięknego tańca ze wstążką w wykonaniu subtelnej Liny.
Montaż słowno- muzyczny uświetniła grupa wokalna z klas 0-6 oraz fleciści wykonując m.in. „Pieśń Pięknej Sowy”, która przybliżyła zgromadzonej publiczności historię ojczyzny sachema –Chiavatty.

To niezwykłe widowisko mogli oglądać zaproszeni goście w osobach:
- Proboszcz Parafii Gorzkowice ksiądz Ryszard Bryłka
Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach p. Agnieszka Korzela
Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach p. Halina Krakowiak
- Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych p. Zdzisława Szulc
-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gościnnej p. Emilia Sobczyk
-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzemieniewicach p. Elżbieta Włodarczyk
-Dyrektor Gimnazjum w Gorzkowicach p. Katarzyna Kuczerska
-Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury w Gorzkowicach p. Małgorzata Gadecka,
nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Scenariusz i scenografię przygotowały wychowawczynie klas czwartych: Renata Kluczyńska –Musiał, Dorota Rawicka, Izabela Jachimczak we współpracy z p. Renatą Ziemba, Renatą Turniak i Anną Siewierską .
Nawiązując do dzisiejszego przedstawienia pan dyrektor wręczył nagrody za konkurs pięknego czytania „Bitwa na głosy” zorganizowany przez nauczycieli języka polskiego.