9 lutego 2021 r. to ważna data w kalendarzu działań na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. To właśnie wtedy w około 100 państwach na całym świecie będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu.
DBI 2021 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
Internet jest dzisiaj miejscem wymiany informacji, rozrywki, nauki i pracy.
Z sieci coraz aktywniej korzystają dzieci i to właśnie one są najbardziej narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa w postaci nieodpowiednich dla nich treści, wyłudzania danych czy złośliwego oprogramowania.
Istnieją jednak zasady, których przestrzeganie może ochronić użytkowników przed negatywnymi konsekwencjami korzystania z sieci.
Bezpieczeństwo w sieci – podstawowe zasady
-
pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania,
-
twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia,
-
nie podawaj w internecie żadnych prywatnych danych,
-
unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł,
-
dbaj o pozytywny wizerunek w sieci,
-
zachowaj umiar w spędzaniu czasu w internecie,
-
nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie,
-
unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz,
-
bądź krytyczny w stosunku do informacji z sieci, nie wszystkie są wiarygodne,
-
dobrze się zastanów, zanim umieścisz coś w internecie
-
w sytuacji zagrożenia online poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą lub zadzwoń pod bezpłatny numer 116111( telefon zaufania dla dzieci i młodzieży)
Biorąc pod uwagę, jak ważnym miejscem naszej aktywności stał się internet, warto stosować się również do zasad savoir vivre, warto odnosić się do innych z kulturą i szacunkiem.
.