Rok szkolny 2020/2021

ZRÓB TO SAM — ZIEMIĘ LECZ.

TAKA MAŁA WAŻNA RZECZ!

Troska o naturalne środowisko jest bardzo ważna, a dobre nawyki ekologiczne trzeba wpajać już od najmłodszych lat. Dlatego uczniowie kl. IIIa wraz z wychowawcą p. A. Krawczyk przystąpili do realizacji programu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”.

W ramach programu wyodrębnione są cztery filary tematyczne odpowiadające żywiołom natury, a każdemu patronują odpowiedni bohaterowie Gangu Fajniaków:

  • Ogień – Słońce Sonia
  • Woda – kropelka Ksenia
  • Ziemia – drzewo Dobromir
  • Powietrze – chmurka Celinka.

 

Na pierwszych zajęciach uczniowie wybrali się na wycieczkę w głąb ziemi, poznali jej warstwy oraz dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest szanowanie zieleni. Wykonali również eksperymenty, których przebieg śledzili na filmiku dołączonym przez organizatorów. Na podstawie obserwacji formułowali wnioski. Następnie uważnie słuchali opowiadania pt.”Kochajcie zieleń” ze zbioru książki „GANG FAJNIAKÓW I MIASTO MARZEŃ”. Zainspirowani zajęciami uczniowie tworzą teraz w domu prace plastyczne. Zdjęcie najciekawszej pracy wraz z opisem zajęć zostanie wysłane do organizatorów konkursu.

Udział w programie, jest również możliwością do zdobycia wspaniałych nagród rzeczowych.

Na 400 najlepszych klas, po 100 z każdego filaru tematycznego czekają maskotki odpowiadające wybranemu żywiołowi, magiczne ołówki do posadzenia w doniczce oraz dyplomy. Oprócz tego na najbardziej zaangażowane placówki czeka nagroda Grand Prix o wartości 3000 złotych każda na dofinansowanie renowacji terenów zielonych wokół placówki lub zakup sprzętów ekologicznych (np. energooszczędnych żarówek, koszy do segregacji, ekologicznych zmywarek, itp.).

Mamy nadzieję, że zajęcia te będą nie tylko praktycznym urozmaiceniem lekcji o przyrodzie, ale również pomogą zaszczepić wśród dzieci pasję do ekologii i samodzielnego odkrywania magii natury.