Aktualności

Że pomaganie jest fajne i że daje wiele satysfakcji, wiemy doskonale my, Dorośli. Jak nauczyć młodych ludzi empatii, otwartego umysłu i serca na potrzeby innych? Przykładem, zachętą do działania, pomocą, wsparciem. Uczniowie, którzy spędzają w naszej świetlicy często kilka godzin, mają szansę korzystać z doświadczenia nas, nauczycieli, z naszej pomocy, ale przede wszystkim mogą otworzyć serca na potrzeby innych, a szczególnie dzieci. Dlatego też nasza świetlica chętnie przyłącza się do różnorodnych akcji charytatywnych oferując pomoc i wsparcie. W tym roku wybrane zostały dwie akcje, w których weźmiemy udział.

Pierwsza to zbiórka używanych i nowych kredek ołówkowych i świecowych. Kredki zostaną posegregowane i odpowiednio przekazane. Te w dobrym stanie od razu pojadą do dzieci przebywających w szpitalach, uczących się w szkołach przyszpitalnych. Te w gorszym stanie zostaną przerobione na biżuterię, a dochód z jej sprzedaży wesprze akcje charytatywne „Dobra wróżka” oraz „Niewidzialny Mikołaj”. Kredki świecowe będą przetapiane przez wolontariuszy na nowe w bajkowych kształtach. Wszystkie kredki będą wykorzystane ponownie.

Takie drugie życie kredek pomoże choć w niewielkim stopniu umilić życie małych pacjentów, którzy niejednokrotnie są przykuci do szpitalnych łóżek i nie mogą korzystać z uroków dzieciństwa.

Kredki można dostarczyć do świetlicy szkolnej lub do Pani Małgorzaty Sadura, która wspólnie z nauczycielami świetlicy prowadzi akcję. W szkole już zawisły plakaty informacyjne na temat akcji i czekamy na odzew.

Wszelkie dokładne informacje na temat zbiórki kredek można znaleźć na stronie firmy wspomagającej pomysłodawczynię zbiórki Panią Ewę Zielińską pod adresem http://www.scanner.com.pl/chill-out/1667-akcja-kolorowe-kredki-nabrala-tempa

Drugą akcją jest systematyczne tworzenie kartek urodzinowych oraz świątecznych dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych. Akcja nosi nazwę „Wylosuj Anioła” W każdym miesiącu nasi uczniowie będą tworzyć własnoręcznie kartki urodzinowe, które trafią do dzieci chorych onkologicznie i przebywających na oddziałach szpitalnych. Przed świętami zwiększymy tempo pracy, aby kartek przygotować jak najwięcej. I będziemy małymi aniołami!!!!

Polecamy lekturę artykułu na temat akcji pod adresem

https://www.zwrotnikraka.pl/akcja-wylosuj-aniola-wyslij-kartke-chorego-dziecka/

Mamy nadzieję, że nasze akcje będą cieszyć się ogromnym zainteresowaniem, a uczniowie okażą się otwarci na pomoc dla dzieci w trudnej sytuacji, okażą im empatię, zrozumienie. A przy okazji pomagania, nauczą się, że ta pomoc nic nie kosztuje, ale daje ogromną satysfakcję.

Zapraszamy również do udziału w naszych akcjach nie tylko rodziców naszych uczniów, ale wszystkich tych, którym nie obce jest dobro dzieci i wzajemna pomoc w trudnych sytuacjach.

Klasa 2a Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach w ramach realizacji innowacji pedagogicznej promującej czytelnictwo rozpoczęła działania w pierwszym z trzech modułów, który nosi tytuł „Fikuśne lekturki spod chmurki”.

Uczniowie wraz z wychowawczynią, p. Anetą Krawczyk wybrali lekturę Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, którą będą czytać i omawiać na zajęciach koła czytelniczego. Oprócz tego będą wykonywać różnorodne zadania związane z czytaną książką.

W czwartek 17 października drugoklasiści gościli w bibliotece szkolnej, gdzie wysłuchali jednej z przygód skarpetek przeczytanej przez p. Justynę Święcicką. W nagrodę za uważne słuchanie i udzielanie trafnych odpowiedzi na zadane pytania otrzymali zakładki do książek.

W tym dniu uczniowie z radością wykonali również skarpetkowe ludziki, które wraz z Czytusiami będą ich zachęcały do realizacji kolejnych zadań.

11 października 2019 roku, w murach Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Miała ona wyjątkowy charakter, ponieważ była połączona ze ślubowaniem klas pierwszych.

Wśród uczestników uroczystości był Wójt Gorzkowic Alojzy Włodarczyk, ksiądz proboszcz Ryszard Bryłka, Dyrektorzy Placówek Oświatowych i Kulturalnych, emerytowani Pracownicy Szkoły w Gorzkowicach, rodzice, nauczyciele i dzieci.

Dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym. W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas I ślubowali być dobrymi Polakami i uczniami. Ślubowanie złożył również Samorząd Uczniowski. Następnie nadszedł czas na pasowanie ucznia. Pierwszoklasiści otrzymali od Dyrekcji i Władz Gminy upominki.

Uroczystość była również okazją do złożenia podziękowań nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniów.

16 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji XIX Dnia Papieskiego. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „Wstańcie chodźmy”. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: ks. Proboszcz Ryszard Bryłka i Sekretarz Gminy p. Iwona Kadir.

Akademię przygotowali katecheci: ks. Dawid Kowalewski, ks. Krzysztof Juszyński, p. Jarosław Kiełbik i p. Grzegorz Bąbel.

Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy i nagrody uczniom biorącym udział w konkursie recytatorskim poezji Jana Pawła II. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy VIII b Anna Wachura, drugie miejsce uczeń klasy VI d Bartosz Siewierski a trzecie uczennica klasy VIII a Zuzanna Rakowiecka. Konkurs został przygotowany przez opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu i Szkolnego Koła „Caritas”.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego członkowie SK Caritas zapraszali uczniów i nauczycieli na degustację „papieskich kremówek”. Pamiętamy szczery uśmiech Papieża, gdy opowiadał o ulubionych kremówkach „… a tam była cukiernia, po maturze chodziliśmy na kremówki. Że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze...”. Po tej wypowiedzi Papieża, kremówki zrobiły oszałamiającą karierę. I tak było dzisiaj u nas w szkole. Kremówki znikały w zawrotnym tempie.

Klasa 2b Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach przystąpiła do OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” autorstwa p. Honoraty Szaneckiej.

Celem projektu jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, a także integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

Innowacja prowadzona jest na dodatkowej godzinie lekcyjnej koła czytelniczego przez panią Marzenę Gorzędowską.

Dnia trzeciego października uczniowie klasy 2 b wraz z autorskimi, plastelinowymi Czytusiami rozpoczęli niezwykłą podróż podczas, której poznawać będą przygody bohaterów czytanych książek, rozbudzać swoją czytelniczą ciekawość, a przy tym rozwijać umiejętności czytania ze zrozumieniem i aktywnego słuchania oraz uzupełniać własny, kolorowy lekturnik. Wśród zadań do wykonania znajdą się także: wystawa, pokaz mody, konkurs recytatorski oraz wiele zadań plastycznych i technicznych. Drugoklasiści będą również poszerzać wiedzę na temat problemów ochrony środowiska. Sprawdzą się też w roli organizatorów akcji czytelniczych. Na ostatnich zajęciach koła czytelniczego- dziesiątego października, pan dyrektor Arkadiusz Krasoń oraz pani wicedyrektor Agnieszka Chycka zainaugurowali czytanie pierwszej książki, wybranej przez dzieci: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” autorstwa Justyny Bednarek.