Aktualności

5 grudnia 2019 r. uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach udali się na wycieczkę do fabryki bombek SZKŁO-DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsza część wycieczki obejmowała zwiedzanie fabryki bombek. Dzieci mogły zobaczyć jak w dmuchalni rozgrzewane jest szkło pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, które następnie staje się płynne i jest bardzo plastyczne. Kolejnym etapem było oglądanie srebrzenia bombek "od środka" oraz proces suszenia. Następnie udaliśmy się do malarni - gdzie mogliśmy zobaczyć jak panie ręcznie malują i ozdabiają bombki. Dzieci również miały możliwość ozdabiania swoich ozdób choinkowych. Za pomocą pędzelków nanosiły klej na powierzchnię szklanych bombek, a następnie obsypywały namalowane wzory różnokolorowym brokatem. Po wyschnięciu udekorowane bombki zostały spakowane w tekturowe pudełeczka. Powstały przepiękne dzieła sztuki, które ozdobią świąteczne drzewka w naszych domach. Zajęcia okazały się bardzo kreatywne oraz wymagały sporej wyobraźni i zdolności manualnych. Dzieci wróciły do domu bardzo zadowolone.

Opiekunowie:

p. Marzena Gorzędowska

p. Aneta Krawczyk

p. Marlena Radojewska-Pechta

Grudniowy czas to nie tylko oczekiwanie na Świętego Mikołaja i okres świąteczny. W tym miesiącu przypada także inne ważne święto – Barbórka. Któż mógłby nam lepiej opowiedzieć o trudach tego zawodu, jak nie sami górnicy? Dlatego też 4 grudnia 2019r. Szkołę Podstawową w Gorzkowicach odwiedzili górnicy – p. Włodzimierz Sewerynek, p. Tomasz Dybicz i p. Dariusz Świstak, p. Sławomir Kaczmarek, p. Adam Jankowski - pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie, których bardzo serdecznie powitała w progach naszej szkoły wicedyrektor p. Agnieszka Chycka.

Uczniowie klas I – III zapoznani zostali z tradycją obchodów Barbórki. Panowie zaprezentowali się w uroczystych strojach galowych, które szczegółowo opisali. Goście przedstawili symbolikę piór na czapce oraz symbolikę górniczego godła. Opowiedzieli również dzieciom na czym polega praca górnika, która jest ciężka i czasem niebezpieczna. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel brunatny oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Mieli okazję zapytać górników o interesujące ich sprawy, wydarzenia z życia kopalni i ciekawostki związane z ich górniczą pracą. Na zakończenie w podziękowaniu za przybycie i ciekawe opowieści uczniowie wręczyli górnikom laurki z życzeniami.
Organizatorem spotkania była p. Aneta Krawczyk.

6 grudnia to wyjątkowy dzień każdego roku. Każdy z nas, duży i mały, czeka na pojawienie się rubasznego staruszka w czerwonym stroju, bo ciągle jest symbolem szczęśliwego dzieciństwa i wiary w odrobinę magii.

W naszej szkole 6 grudnia zdominował kolor czerwony. Przybył Mikołaj, a nastrój świąteczny wkradał się ze wszystkich stron. Zapach choinki i dźwięk kolęd będą nam towarzyszyć już do świąt. Zaczął się magiczny czas.

Tego dnia odbyła się również ostatnia zaplanowana wśród wielu działań na rzecz Weroniki Cygan kawiarenka z ciastami Mikołajkowe Ciasteczko.

Ciasta i ciasteczka przygotowane przez nauczycieli świetlicy, opiekunów kół szkolnych Wolontariatu i Caritas, zostały sprzedane przez członków tych kół, czyli naszych wspaniałych uczniów. Na każdej przerwie międzylekcyjnej uczniowie mogli osłodzić sobie ten wyjątkowy dzień, a przy okazji stać się współtwórcą wielkiej akcji charytatywnej na rzecz maleńkiej dziewczynki. Odzew przerósł nasze oczekiwania, bo zarówno wypieków jak i chętnych do degustacji było bardzo wielu. Jednak najbardziej ucieszył nas fakt, że mieliśmy okazję poznać tę cudowną Czarodziejkę, Weronikę. Czarodziejkę, bo uśmiechem potrafi zawojować każdego od pierwszej chwili. Jest dzieckiem bardzo otwartym i odważnym. I obojętnie która nowa ciocia trzymała ją na rękach, uśmiech gościł na małej twarzyczce przez cały czas. Nasi uczniowie byli bardzo zaciekawieni tym niezwykłym gościem, mogli sami przekonać się, dla kogo wkładają tyle pracy i starań. Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie w tak dużym gronie i chętnie zaprosimy Weronikę z Mamą.

Przed nami jeszcze podsumowanie akcji oraz trzymanie mocno kciuków za Malutką i jej dalsze losy.

A ponieważ udało się zebrać już potrzebną kwotę, czujemy się wszyscy szczęśliwi i dumni, że mogliśmy pomóc oraz że nasi uczniowie to młodzi ludzie o ogromnych sercach i empatii.

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej szkoły. Odwiedził on dzieci z klasy I d. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Przybycie dostojnego gościa uświetnił krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów pierwszej klasy. Dzieci recytowały wiersze i zaśpiewały piosenki. Występy dzieci podziwiała pani wicedyrektor Agnieszka Chycka i rodzice.Niecierpliwe oczekiwania na niecodziennego gościa została nagrodzona, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Dzień ten zostanie na długo w ich pamięci, niektóre z nich już nie mogą się doczekać następnej takiej wizyty.

W dniu 5.12.2019 r. uczniowie klasy 5d i 5e wybrali się z wychowawcami p. Agnieszką Ziembą i p. Mirosławem Rzepeckim oraz p. Agnieszką Kubiak do kina Helios w Bełchatowie na film pt. „Magiczne święta Ewy”. Wyjazd do kina zorganizowany był z okazji Mikołajek. Po seansie odbyła się pogadanka na temat zwyczajów bożonarodzeniowych.